2019/2020 |
Sekcja Istotna Statystycznie |
Sekcja Istotna Statystycznie opracowała pierwszą część merytoryczną do planowanego skryptu „Od studentów dla studentów”, w którym objaśniła zagadnienia dotyczące oceny poziomu skali pomiarowej, tworzenia tabeli rozkładu frekwencji oraz obliczania i interpretacji miar tendencji centralnej. Materiał powstał podczas cyklu co dwutygodniowych spotkań, które ze względu na sytuacje epidemiologiczną odbywały się całkowicie zdalnie poprzez platformę MSTeams. |
Sekcja Psychosomatyki |
Sekcja Psychosomatyki zrealizowała projekty badawcze zatwierdzone przez Komisje Bioetyczną pn. Wpływ diety tradycyjnej, wegetariańskiej i wegańskiej na rozwój zaburzeń depresyjnych i lękowych u osób zdrowych oraz Zaburzenia seksualne u kobiet z jadłowstrętem psychicznym i otyłością. |
Sekcja Psychologii Międzykulturowej |
Członkowie Sekcji Psychologii Międzykulturowej opublikowali swoje prace:
- Subramanian, Ł., Sękowski, M., Żemojtel-Piotrowska, M. (2020). Behavioral Inhibition System (BIS), Behavioral Activation System (BAS), and grandiose facets of narcissism. Current Psychology. https://doi.org/10.1007/s12144-020-00927-6
- Sękowski, M., Subramanian, Ł., Żemojtel-Piotrowska, M. (2021). Are narcissists resilient? Examining grandiose and vulnerable narcissism in the context of a three-dimensional model of resilience. Current Psychology. https://doi.org/10.1007/s12144-021-01577-y
oraz zbierali dane związane z międzynarodowym projektem badawczym COVID-19, osobowość i jakość życia: wzmacnianie ja w czasach pandemii. Koordynatorem projektu jest Opiekun Sekcji, dr hab. Magdalena Żemojtel-Piotrowska, prof. uczelni z Centrum Psychologii Międzykulturowej Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
|
Sekcja Psychologii Antropologicznej |
Członkowie Sekcji Psychologii Antropologicznej organizowali tematyczne spotkania w oparciu o kultury tradycyjne i współczesne psychologiczne źródła:
- Powody i różnice w tatuowaniu ciała uwzględniając aspekt historyczny i kulturowy - wykład odbył się 10.01 w sali wykładowej na terenie UKSW. Spotkanie było poświęcone historii i rodzajach tatuażu, zahaczając o tematy popkultury więziennej, japońskiej mafii, pierwszych znanych tatuaży oraz powodów dla których dawniej i dzisiaj ludzie wykonują wzory na ciele.
- Historia piercingu w różnych kulturach- wykład odbył się 17.01 w sali wykładowej na terenie UKSW. Spotkanie było poświęcone historii, sposobach, rodzajach i powodach przekłuwania ciała w różnych kulturach.
- Historia skaryfikacji w różnych kulturach- wykład odbył się 24.01 w sali wykładowej na terenie UKSW. Spotkanie było poświęcone historii, sposobach i powodach przeprowadzania zabiegów skaryfikacji ciała w różnych kulturach.
|
Sekcja Psychologii Egzystencjalnej "Omega" |
Członkowie Sekcji Psychologii Egzystencjalnej "Omega" zorganizowali następujące akcje:
- Twarze egzystencjalnej - data: 03.03.2020. Akcja mająca na celu przybliżenie studentom dorobku przedstawicieli psychologii egzystencjalnej. Kilkoro członków sekcji wykonało plakaty przedstawiające wybranych psychologów/psycholożki opisujące ich największe osiągnięcia.
- Dlaczego tu jesteś - 03.12.2019. Happening mający na celu wywołanie głębszych refleksji u ludzi odwiedzający Instytut Psychologii. W holu została postawiona tablica, gdzie każdy mógł zapisać swoją odpowiedź na zadane pytanie.
- Psychologiczny wieczorek filmowy - 19.11.2019. Seans psychologicznego filmu i późniejsza dyskusja.
- Cukierki egzystencjalne - 23.12.2019. Świąteczna akcja polegająca na pakowaniu i rozdawaniu cukierków opakowanych przez wybrane sentencje twórców egzystencjalnych.
- Ocalić od zapomnienia – semestr zimowy. Spotkania nie doszły do skutku przez pandemie, ale poczynione zostały wstępne przygotowania, które będzie można kontynuować. Jest to seria spotkać ze starszymi osobami, mającymi do opowiedzenia historie warte zapamiętania.
Badania z dr. Jastrzębskim, przez cały rok. Zadania: analiza prac Maslowa i przygotowywaniu definicji i itemów do kwestionariusza, research danych, pojęcie post trauma flourishing, wybieranie zmiennych i analiza literatury.
|
Sekcja Psychologii Sądowej i Penitencjarnej "Omerta" |
Członkowie Sekcji Psychologii Sądowej i Penitencjarnej "Omerta" zorganizowali wykład otwarty pn. Wykład otwarty: Poznaj warsztat biegłego profilera przeprowadzony przez Jana Gołębiowskiego. Wykład odbył się 10 marca 2020 roku, osób zainteresowanych samym wydarzeniem było aż 376, wzięło udział ok 80, samo wydarzenie było dużym sukcesem i spotkało się z bardzo pozytywnym odbiorem. Miało na celu przekazanie studentom i nie tylko podstawowej wiedzy dot. profilowania kryminalnego i jego podstaw. |
Sekcja Seksuologii "Miłość" |
Członkowie Sekcji Seksuologii "Miłość" organizowali wykład o snach i fantazjach erotycznych pod kierunkiem mgr. Krzysztofa Mędrzyckiego (zbieranie i analiza danych, przygotowanie materiałów promocyjnych do wykładu, sam wykład nie odbył się z powodu wybuchu pandemii), a także siedmiu członków sekcji brało udział w projekcie badawczym (pod kierunkiem dr. Jarosława Jastrzębskiego), który na celu ma dokonanie polskiej adaptacji skali Relationship Flourishing Scale - RFS (Skala Rozkwitu w Związku), która została opracowana przez Bleine’a J. Fowersa z University of Texas oraz zaprezentowanie wyników pracy na konferencji naukowej; praca nad tłumaczeniem skali na język polski z zachowaniem standardów metodologicznych (translation i back translation), uzyskanie zgody Autora oryginalnej wersji skali na podjęcie dalszych działań, zmierzających do opracowania właściwości psychometrycznych (rzetelności i trafności kryterialnej) polskiej adaptacji RFS, przygotowanie do podjęcia tych działań. |
Sekcja Psychologii Lotniczej i Kosmicznej |
Członkowie Sekcji Psychologii Lotniczej i Kosmicznej zorganizowali:
- Warsztaty prowadzone przez ppłk. Krzysztofa Przepiórkę (7.10.2019 r.) dotyczące odpowiedniego przygotowania do oraz psychologicznej analizy sytuacji zagrożenia życia.
- Wizyta naukowa w Wojskowym Instytucie Medycyny Lotniczej w Warszawie (14.11.2019 r.) poświęcona zapoznaniu z aparaturą do badań psychofizjologicznych, która używana jest w badaniach pilotów.
- Spotkanie z dr. Januszem Mazurem (9 grudnia 2019r.) – inżynierem, biznesmanem, badaczem i naukowcem. Dotyczyło doświadczeń ze studiów za granicą, różnic w kulturze pracy między Polską a Koreą Południową oraz jego działalności naukowej i pracy w Korei Południowej. Relacja: „9 grudnia 2019r. odwiedził nas dr Janusz Mazur - inżynier, biznesman, badacz i naukowiec. Podzielił się z nami doświadczeniem ze studiów za granicą i opowiedział o różnicach kulturowych, które zauważył pracując przez lata w Korei Południowej. Z ciekawością słuchaliśmy o innej, niż w naszym kraju, kulturze pracy (która dla nas może wydawać się niezwykła) i z chęcią zadawaliśmy pytania, na które cierpliwie odpowiadał. Opowiedział nam także o stworzonym przez siebie systemie analitycznym - essenceizmie. Powstał on na skutek nurtujących doktora pytań egzystencjalnych, aby móc naukowo badać rzeczywistość poza czasem i przestrzenią. W ramach zachęcenia nas do bycia ciekawymi świata, zadawania pytań oraz badania interesujących nas zjawisk, podarował nam jedną ze swoich książek. Będziemy miło wspominać wystąpienie doktora Mazura i z pewnością zaprosimy go ponownie, aby przekazał swoją wiedzę kolejnym studentom.”
- Wyjazd naukowy do Bazy Marynarki Wojennej w Gdyni (11.12.2019 r.) poświęcony specyfice pracy na łodziach podwodnych oraz wpływowi zamkniętej przestrzeni na psychikę pracowników. Relacja: Niedawno Sekcja Psychologii Lotniczej i Kosmicznej KNSP miała okazję odbyć wizytę studyjną w Porcie Wojennym Gdynia oraz w Gdyńskiej Brygadzie Lotnictwa Marynarki Wojennej im. kmdr. por. pil. K. Trzaski-Durskiego. Dzień jedenastego grudnia okazał się obfitować dla wszystkich wrażeniami - pomimo wczesnej pobudki i niepewności co do warunków pogodowych panujących na miejscu, Pomorze przywitało nas piękną pogodą, wymarzoną do zwiedzania oraz nauki. Wizytę rozpoczęliśmy od wysłuchania paru słów wstępu co nas czeka tego dnia oraz charakterystyki jednostek, które będziemy mogli zobaczyć. Pierwszym okrętem, który mieliśmy szansę zobaczyć był okręt wiodący Orkan typu Orkan, na pokładzie którego stacjonujący na nim marynarz opowiedział nam jak wygląda charakterystyka służby, tajniki pracy zmianowej podczas dłuższych misji oraz cierpliwie odpowiadał na nurtujące nas pytania podczas pokazywania nam mostka. Stamtąd mieliśmy krótką drogę na ORP "Orzeł" - okrętu podwodnego typu Kilo, gdzie, ku uciesze niektórych i rozpaczy innych, mieliśmy przyjemność zapoznać się dokładnie z efektywnym zarządzaniem ograniczoną przestrzenią dostępną marynarzom, jak również wąskimi przejściami i drabinkami które służą do przemieszczania się w czasie pracy. Tu również załoga przedstawiła nam zarys życia codziennego i trudności z którymi się mierzą podczas wymagającej pracy. Nasz czas w bazie marynarki zakończyło oglądanie fregaty rakietowej typu Oliver Hazard Perry ORP "Generał Kazimierz Pułaski" gdzie pracownicy opowiedzieli nam najciekawsze rzeczy z ostatnich misji, na koniec zachowując oprowadzanie nas po hangarach śmigłowcowych okrętu.
- Podróż do bazy lotnictwa umilała nam rozmowa, w której mogliśmy porównywać zwyczaje i tradycje lotników i marynarzy. Na miejscu, mogliśmy z bliska przekonać się jakie trudności mogą wynikać z pracy na stacjonujących tam maszynach, m.in. samolotach transportowych typu Bryza czy śmigłowcach PZL W-3 Sokół czy Kaman SH-2G Super Seasprite (których hangary widzieliśmy wcześniej na ORP Pułaski). Pracujący tam piloci opowiedzieli również co najbardziej kochają w swojej pracy, jak i najciekawsze historie które im się przydarzyły, lub które zasłyszeli od znajomych. Zwieńczeniem wycieczki była wizyta na wieży kontroli lotów, gdzie przyjemną niespodziankę sprawił nam sam dowódca, Pan kmdr instr. pil. mgr. inż. Andrzej Szczotka, witając nas na miejscu oraz gawędząc z nami o wszystkim co mieliśmy szansę tego dnia zobaczyć.”
- Czwórka członków Sekcji Psychologii Lotniczej i Kosmicznej uczestniczyła w spotkaniu z pilotem Arturem Kielakiem oraz płk pil. Piotrem „Kumanem” Iwaszko (9.03.2020 r.) pt. „Artur Kielak – przekraczanie granic możliwości”, które odbyło się w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie i dotyczyło specyfiki pracy pilotów – nie tylko akrobacyjnych, ale również cywilnych i wojskowych.
- III Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Kariera w przestworzach”, 12.03.2020 r. (odwołana w przededniu wydarzenia w związku z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 marca 2020 r.) Liczba referentów – 26; współorganizator: Koło Naukowe Psychofizycznego Przygotowania do Lotów z Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie. Seria konferencji pt. „Kariera w przestworzach” oryginalnie powstała, aby zaprezentować pracę kobiet w zawodach lotniczych, ponieważ są to zawody typowo kojarzone z mężczyznami. W tym roku tematyka była związana z psychologią lotniczą i kosmiczną, sportami ekstremalnymi i awiacją. Gośćmi miały być kobiety związane z przestworzami, np. pilot Lotniczego Pogotowia Ratunkowego Małgorzata Rutkowska czy kpt. naw. Agnieszka Markucka. Ponadto zgłoszono wystąpienia analizujące badania naukowe dotyczące zawodów lotniczych, a także mówiące o aspektach prawnych związanych z lotnictwem międzynarodowym oraz infrastrukturą lotniczą.
|
Zarząd Koła Naukowego Studentów Psychologii UKSW |
Zarząd Koła Naukowego Studentów Psychologii UKSW zorganizował:
- Akcja rekrutacyjna do KNSP – 15.10-28.10.2019r. – wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem, na Facebooku udział wzięły 134 osoby, z czego ostatecznie zgłosiło się 107 osób, które aktywnie uczestniczyły w życiu poszczególnych Sekcji, jak i całego Koła. Zwieńczeniem akcji był Dzień Otwarty KNSP, zorganizowany w Kwadransie Akademickim. Największym zainteresowaniem cieszyły się Sekcja Seksuologii „Miłość”, do której dołączyło 30 osób oraz Sekcja Psychologii Sądowej i Penitencjarnej „Omerta”, do której dołączyło 26 osób.
- Pierniczkowy wieczór – 3.12.2019r. – akcja integracyjna dla członków Koła, polegająca na wspólnym dekorowaniu przyniesionych przez studentów pierniczków, słuchaniu świątecznej muzyki i wyjątkowo interesujących rozmowach.
- Wyjazd integracyjny KNSP – 13.12-15.12.2019r. – 12 członków Koła wybrało się do Łodzi, by wspólnie spędzić czas, zintegrować się pomiędzy sekcjami, poznać swoje zainteresowania i przede wszystkim – dobrze się bawić!
- Wigilia Instytutu Psychologii – 19.12.2019r. – w spotkaniu uczestniczyli pracownicy naukowi, członkowie Koła i studenci. Nie zabrakło pysznego jedzenia, życzliwych słów i drobnych prezentów.
- Zarząd Koła oraz trójka członków Sekcji Psychologii Lotniczej i Kosmicznej uczestniczyła w Forum Kół Naukowych (6.03.2020 r. w godz. od 9:00 do 17:20 w Auditorium Maximum Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie).
|