Kierownik: dr Emilia Wrocławska-Warchala
e-mail: e.wroclawska@uksw.edu.pl
tel: 22 569 96 21
dyżur: piątek 15:00-16:00
W ramach działalności laboratorium możliwe będą:
- badania normalizacji kwestionariuszy psychologicznych na dużych próbach;
- badanie czytania ze zrozumieniem instrukcji;
- badania nad strukturą osobowości i relacji pomiędzy osobowością a innymi zmiennymi psychologicznymi;
- badania nad zachowaniami online;
- badania międzykulturowe;
- badania strategii graczy gier sieciowych.
Uniwerystetcki System Badań Online
W Laboratorium Badań Online prowadzone są badania psychologiczne, w których wykorzystuje się Uniwersytecki System Badań Online (USBO) oraz aplikacja „aboutMe”przeznaczona dla użytkowników Facebooka.
USBO pozwala na analizę czasu reakcji na poszczególne pytania, weryfikację czytania ze zrozumienie instrukcji do badania, stosowanie np. skali suwakowej z dowolną rozpiętością. Jednym z miarodajnych wskaźników badań online jest czas wypełniania całej ankiety. Badacze mogą przeprowadzić jednorazowe badania ankietowe lub tworzyć panele badawcze z wymaganą rejestracją. Użytkownicy USBO mogą tworzyć konta dla swoich asystentów, którzy będą rekrutowali osoby badane. Prowadzący panele badawcze mogą analizować ilość wypełnień w podziale na asystentów i fale badawcze (mogą informować panelistów i asystentów o zbliżających się kolejnych falach badawczych, itp.). Panel zarządzania badaniami pozwala na dostęp do swoich badań z każdego miejsca, ponadto platforma posiada różne wersje językowe (na razie wersję angielską).
Badania prowadzone w Laboratorium koncentrują się na relacji pomiędzy aktywnością użytkowników Internetu a szeroko rozumianymi zmiennymi osobowościowymi, motywacyjnymi i emocjonalnymi. Wszystkie narzędzia, które są dostępne na platformie mogą być wykorzystane przez badaczy na zasadzie uznania autorstwa.
Psychologowie mogą udostępniać w USBO - odpłatnie lub nieodpłatnie - własne narzędzia badawcze na indywidualnie ustalonych zasadach.