Informacje o projekcie | Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży: systemowe wsparcie dla mieszkańców m.st. Warszawa w dzielnicy Bemowo, Wawer, Żoliborz

Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie jest liderem projektu
„Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży: systemowe wsparcie
dla mieszkańców m.st. Warszawa w dzielnicy Bemowo, Wawer, Żoliborz”
(nr projektu: POWR.04.01.00-00-DM01/20-06)
 
Informacje o projekcie
Projekt jest realizowany w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-202 Osi Priorytetowej IV Innowacje społeczne i współpraca ponadnarodowa, Działanie 4.1 Innowacje społeczne.  
 
Partnerzy projektu: OPS Bemowo, OPS Wawer, OPS Żoliborz oraz współpraca z Instytutem „Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka” (IPCZD). 
 
Zadania realizowane są za pośrednictwem EZRA UKSW (infolinia oraz I poziom referencyjny dla dzielnicy Bemowo i Żoliborz), Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w IPCZD w Warszawie (dla dzielnicy Wawer), które w zakresie II stopnia referencyjności wykonuje usługi psychiatryczne dla dzielnic: Bemowo, Wawer, Żoliborz. 
 
OKRES REALIZACJI: 01.05.2021 r.- 30.09.2023 r.
WARTOŚĆ PROJEKTU: 14 646 896,99 zł; 836 337,82 zł (krajowe); 13 810 559,17 zł (UE)
OBSZAR DZIAŁANIA: m. st. Warszawa w dzielnicach: Bemowo, Wawer i Żoliborz
 
CEL PROJEKTU: 
  • przetestowanie środowiskowego Modelu (DM01/20) świadczenia usług koordynacji, medycznych, poradnictwa psychologiczno-pedagogicznego oraz społecznych dla dzieci i młodzieży z doświadczeniem kryzysu psychicznego na terenie m. st. Warszawa w dzielnicach: Bemowo, Wawer i Żoliborz.
  • Centrum Koordynacji (CK) pełni funkcję integrującą.
  • Zespoły specjalistów - jako innowacja społeczna - realizują usługi środowiskowe oraz działania zaplanowane w Indywidualnym Planie Zdrowienia.
  • Partnerzy - formalni i nieformalni - zostali dobrani tak, aby zapewnić kompletność usług i funkcji ŚCZP dla dzieci i młodzieży.
  • Na terenie obszaru testowania funkcjonuje skoordynowana sieć podmiotów wspierających dzieci i młodzież, które doświadczają kryzysu psychicznego. Struktura, idea, zadania ŚCZP wpisują się w Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego oraz reformę psychiatrii dzieci i młodzieży. 
W projekcie zaplanowana została organizacja Środowiskowego Centrum Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży uczącej się do 21 roku życia (pod warunkiem przystąpienia do projektu przed ukończeniem 18-go roku życia), realizująca usługi ambulatoryjne, doraźne i środowiskowe, diagnostyczne oraz usługi profilaktyczne.
 
Centrum Koordynacji – ma zapewnić współpracę pomiędzy rożnymi jednostkami na terenie m. st. Warszawa w dzielnicach: Bemowo, Wawer i Żoliborz, świadczącymi wsparcie na rzecz dzieci i młodzieży oraz szybszy dostęp do specjalistów z obszaru zdrowia psychicznego. 
 
W ramach realizacji Projektu powstała skoordynowana sieć podmiotów wspierających dzieci i młodzież z doświadczeniem kryzysu psychicznego i ich rodziny. 
 
Współpraca z partnerami i środowiskiem została zaplanowana tak, aby zapewnić kompletność usług i funkcji ŚCZP DiM, począwszy od zakresu merytorycznego, poprzez kadrowy, techniczny, prawny i finansowy.
 
Struktura, idea, zadania ŚCZP DiM wpisują się w Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego.
Copyright © 2025 UKSW Wszelkie prawa zastrzeżone
Informacja o ciasteczkach