Zarząd KNSP 2017/2018

KOŁO NAUKOWE STUDENTÓW PSYCHOLOGII UKSW
ul.Wóycickiego 1/3, bud. 14
01-938 Warszawa
pokój 1427
e-mail: knsp@uksw.edu.pl
www.facebook.com/psychologiaUKSW
ZARZĄD 2017/2018
 
Prezes: Natalia Zawistowska
Sekretarz: Aleksandra Kaczmarek
NASZE WYDARZENIA
MAJ 2018  

Życie: instrukcja obsługi - debata

 

10 maja o 16.30 w Instytucie Psychologii UKSW odbyła się pierwsza, niezależna debata naukowa, pt. "Życie: instrukcja obsługi". Rozmawialiśmy o sytuacjach granicznych, związanych z egzystencją człowieka, choćby śmiercią, zastanawiając się, co się wtedy dzieje z naszymi pojęciami. W debacie uczestniczyli wykładowcy naszego Uniwersytetu: ks. dr Mirosław Nowosielski, dr Karolina Rozmarynowska, dr Michał Zembrzuski, a także niezwiązany z naszą uczelnią, niezależny filozof cybernetyk Paweł Urlik. Każdy miał czas na swoją wypowiedź, a następnie, pod wpływem pytań od zgromadzonych studentów, między prelegentami nawiązała się dyskusja. Spotkanie zapoczątkowało cykl debat naukowych, których głównym tematem są granice.

Sekcja Psychologii Egzystencjalnej "OMEGA"

KWIECIEŃ 2018  

Warsztaty z Fundacją eFkropka

 

11 kwietnia odbyły się warsztaty prowadzone przez przedstawicieli Fundacji eFkropka, która przeciwdziała stygmatyzacji osób po kryzysie psychicznym. Dzięki zadaniom i poruszającym dyskusjom uczestnicy mogli lepiej zrozumieć jak funkcjonują osoby z zaburzeniami psychicznymi. Możliwość podyskutowania o konsekwencjach stygmatyzacji uświadomiła jak głęboki jest to problem i jak wielu dziedzin naszego życia (o których często nie mamy pojęcia!) dotyka.

Sekcja Psychologii Klinicznej UKSW

MARZEC 2018  

Co Ty wiesz o zabijaniu? Aspekty prawne i psychologiczne

 

Dnia 28.03.2018. odbyła się konferencja "Co Ty wiesz o zabijaniu? - aspekty prawne i psychologiczne" zorganizowana dzięki współpracy Sekcji Sądowej i Penitencjarnej OMERTA KNSP oraz Koła Nauk Penalnych UKSW. Konferencja miała na celu interdyscyplinarną analizę morderstwa poczynając od konstruktu psychologicznego sprawcy i ofiary, poprzez dokonanie czynu, na badaniu zwłok kończąc. Wśród prelegentów nie zabrakło specjalistów w swoich dziedzinach, obecny był m.in Jan Gołębiowski, dr Andrzej Gawliński, ks. dr hab. Waldemar Woźniak, prof. UKSW, dr hab. Maria Szczepaniec, prof. UKSW czy dr hab. Paweł Waszkiewicz. Konferencja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem zarówno ze strony uczestników czynnych jak i biernych.

Sekcja Sądowa i Penitencjarna "OMERTA"

Wyjście do hospicjum

 

W piątek 23 marca 2018 członkowie naszej sekcji odwiedzili hospicjum na Krakowskim Przedmieściu. Po wstępnej rozmowie z psychologiem mogliśmy przejść korytarzami szpitala i rozmawiać z poszczególnymi pacjentami, chorymi na raka. Zaskoczyła nas otucha i pozytywne nastawienie niektórych spośród nich. Było to dla nas trudne, ale i pouczające doświadczenie.

Sekcja Psychologii Egzystencjalnej "OMEGA"

Jak ogarnąć młodość, by dużo z niej wycisnąć?

 

W dniu 22 marca 2018 roku Sekcja Osobistego Rozwoju zorganizowała wydarzenie "Jak ogarnąć młodość, by dużo z niej wycisnąć?". Poprowadził je Andrzej Tucholski, psycholog biznesu, strateg, jeden z 30 najbardziej wpływowych blogerów w Polsce, od niedawna buduje też szybko rosnący, jakościowy kanał na YouTube. Na spotkaniu dowiedzieliśmy się, że w wielu przypadkach wcale nie trzeba wybierać między studiami a pracą. Usłyszeliśmy wiele wskazówek na bardziej efektywne działanie i sposoby na efektywne rozwiązywanie problemów.

Sekcja Osobistego Rozwoju KNSP

Seans filmów egzystencjalnych - "Siekierezada"

 

W piątek 16 marca 2018 odbył się kolejny już z rzędu seans filmów egzystencjalnych sekcji "Omega". Tym razem oglądaliśmy film "Siekierezada", będący pełną metafor wizją życia człowieka, wyjeżdżającego w Bieszczady na wycinkę drzew, prawdopodobnie po to, by żyć pełnią życia. Film powstał na kanwie twórczości i życia E. Stachury. Po seansie odbyła się dyskusja, tym burzliwsza, że jest wiele możliwych interpretacji filmu.

Sekcja Psychologii Egzystencjalnej "OMEGA"

Spotkanie z psychoonkologiem

 

W środę 7 marca sekcja psychologii egzystencjalnej zorganizowała spotkanie z psychoonkologiem, panem Arturem Kołtysem, absolwentem naszej uczelni, pracownikiem Hospicjum Domowego Caritas AW i członkiem Polskiego Towarzystwa Medycyny Paliatywnej. Pan Artur Kołtys opowiedział studentom o swojej pracy, o tym, czego potrzebują najbardziej chorzy, jak wyglądają spotkania z nimi i na czym należy się skupić w pracy psychoonkologa, by samemu zachować zdrowie i móc skutecznie pomagać. Po części opisowej był czas na pytania studentów, a całe spotkanie było bardzo ciekawe i budujące: przede wszystkim uświadomiło nam wagę pomocy psychoonkologa w terminalnych fazach choroby, a także nieco odczarowało te przykre przecież zagadnienia.

Sekcja Psychologii Egzystencjalnej "OMEGA"

Zaburzenia odżywiania - jak odzyskać wolność?

 

W dniu 1 marca 2018 roku Sekcja Osobistego Rozwoju zorganizowała wydarzenie "Zaburzenia odżywiania - jak odzyskać wolność?", które poprowadziła Joanna Chmura - psycholog i trener, specjalizująca się w tematyce motywacji, autentyczności, poczucia własnej wartości oraz odwagi. W trakcie wykładu Joanna Chmura podzieliła się swoją historią opowiadaną z dzisiejszej perspektywy - psychologa, którym jest. Posłuchaliśmy o drodze do wewnętrznej wolności, która dla niej usłana była 12-letnią walką z zaburzeniami jedzenia. Nie obyło się bez wszystkiego, co ważne: nauki, historii i nadziei.

Sekcja Osobistego Rozwoju KNSP

LUTY 2018  

Seans filmu "Przebudzenia"

 

W piątek 16 lutego 2018 w czytelni miał miejsce seans filmu "Przebudzenia", o ludziach wybudzonych z długotrwałej śpiączki. Film powstał na bazie prawdziwych doświadczeń medycznych Olivera Sacks'a ze stosowaniem nagle odkrytej L-Dopy, która powodowała wprawdzie u pacjentów pogrążonych w śpiączce powrót do normalnego życia, ale krótkotrwały. Film wzbudził nasze refleksje dotyczące natury świadomości, zmienności życia i woli walki. Po seansie odbyła się dyskusja. 

Sekcja Psychologii Egzystencjalnej "OMEGA"

Wykład Otwarty -
prof. Zbigniew Lew-Starowicz

 

O wszystkim, o czym pragnęliśmy wiedzieć, lecz wstydziliśmy się spytać opowiedział Profesor Zbigniew Lew-Starowicz, niekwestionowanie jeden z najbardziej uznanych, doświadczonych seksuologów w Polsce. 20 lutego w Instytucie Psychologii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego poprowadził wykład otwarty, podczas którego poruszył tematy z szerokiego zakresu seksuologii, jak różnice w seksualności kobiet i mężczyzn, jakość relacji w związku, czy preferencje seksualne. Profesor otwarty był ponadto na pytania słuchaczy, których liczba osiągnęła niemal 200 osób.

Sekcja Seksuologii "Miłość" KNSP

GRUDZIEŃ 2017  

II Ogólnopolski Zjazd Organizacji Studenckich

 

W dniu 09.12.2017 r. przedstawiciele Sekcji Osobistego Rozwoju KNSP UKSW w składzie: Katarzyna Roszczyc, Marlena Pietrzak i Kinga Nietrzeba wzięły udział w II Ogólnopolskim Zjeździe Organizacji Studenckich. Wydarzenie odbyło się w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, udział w nim wzięło wiele organizacji studenckich i kół naukowych z całej Polski. Była to świetna okazja to zaprezentowania się przed szerszym gronem oraz możliwość nawiązania cennych kontaktów z organizacjami z całego kraju. W ramach zjazdu odbyły się również dwa warsztaty prowadzone przez specjalistów: "Rekrutacja a organizacje studenckie" oraz "Warsztat z negocjacji".

Sekcja Osobistego Rozwoju KNSP

Wieczorek filmowy - "Opowieść wigilijna"

 

W piątek  01.12.2017 odbył się pierwszy tegoroczny wieczorek filmowy naszej sekcji psychologii egzystencjalnej, podczas którego wyświetlany był film „Opowieść Wigilijna” na podstawie powieści Charles’a Dickens’a. Po wspólnym obejrzeniu filmu odbyła się dyskusja na temat nadawania i odnajdywania sensu swojej egzystencji, przewartościowania swojego życia, możliwości zagubienia i utraty samego siebie w otaczającym świecie. Motywem naszych rozważań była analiza głównej postaci wymienionego wyżej filmu, którą jest Ebenezer Scrooge, ekscentryczny samotnik, dbający jedynie o dobra materialne. Co doprowadziło do tego, iż stał się taką osobą? Czy „magia świąt” jest w stanie poruszyć najbardziej zatwardziałe serca? Próbowaliśmy udzielić odpowiedzi na postawione wyżej pytania.

Sekcja Psychologii Egzystencjalnej "OMEGA" KNSP

LISTOPAD 2017  

Spotkania z PsychoMedic

 

W dniu 30.11.2017 roku Sekcja Osobistego Rozwoju zorganizowała wydarzenie Spotkania z PsychoMedic. Były to dwa wykłady prowadzone przez specjalistów z Kliniki Psychologiczno - Psychiatrycznej PsychoMedic: Miej wpływ na swoją przyszłość - pewność siebie i budowanie dobrych relacji - mgr Joanna Sekuła i  Depresja - instrukcja obsługi dla studenta - dr Michał Piotrkowicz.

Sekcja Osobistego Rozwoju KNSP

Spotkanie z ppłk Krzysztofem Przepiórką

 

15 listopada odbyło się spotkanie z ppłk Krzysztofem Przepiórką. Gość, uzbrojony w ogrom doświadczenia, przekazał nam wiele cennych informacji na temat zarówno historii jednostki GROM, jak i właściwego zachowania w sytuacjach zagrożenia zdrowia czy życia. Dzięki niemu dowiedzieliśmy się jak należy zachowywać się podczas napadu lub ataku uzbrojonego napastnika, co niestety w dzisiejszych czasach wydaje się być wiedzą jak najbardziej potrzebną i na czasie. Poznaliśmy różne scenariusze, w których należy pomóc osobom sparaliżowanym strachem i niezdolnym z tego powodu do zadbania o swoje bezpieczeństwo. Nie zabrakło ćwiczeń które pozwoliły na wypróbowanie zdobytej wiedzy w praktyce.

Sekcja Psychologii Lotniczej i Kosmicznej KNSP

WRZESIEŃ 2017  

36 Kongres Naukowy PTP

 

W dniach 21-24.09.2017 r. na kampusie Uniwersytetu Gdańskiego odbył się 36 Kongres Naukowy Polskiego Towarzystwa Psychologicznego. Podczas sympozjum „Psychologia lotnicza – zadania i perspektywy” zorganizowanego przez opiekuna sekcji dr Zdzisława Kobosa, studentki: Marta Bryzek i Izabela Huczewska wygłosiły referat pt.  „Uwarunkowania skłonności do ryzyka w zawodach lotniczych”, w oparciu o badania realizowane w ramach współpracy z Kołem Naukowym „Psychofizyczne przygotowanie do lotów” z Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych.

Sekcja Psychologii Lotniczej i Kosmicznej KNSP

 

Copyright © 2024 UKSW Wszelkie prawa zastrzeżone
Informacja o ciasteczkach