Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie jest partnerem projektu
„Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży: systemowe wsparcie dla mieszkańców Będzina, Dąbrowy Górniczej, Mysłowic i Sosnowca”
(nr projektu: POWR.04.01.00-00-DM02/20)

Informacje o projekcie
Projekt jest realizowany w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 Osi Priorytetowej IV Innowacje społeczne i współpraca ponadnarodowa, Działanie 4.1 Innowacje społeczne.

Partnerzy projektu: CENTRUM ZDROWIA DZIECKA I RODZINY IM. JANA PAWŁA II W SOSNOWCU Sp. z o.o., UNIWERSYTET KARDYNAŁA STEFANA WYSZYŃSKIEGO W WARSZAWIE

Okres realizacji: 01.05.2021 r.- 31.12.2023 r.
Wartość projektu: 13 575 465,20 zł;
Obszar działania: Będzin, Dąbrowa Górnicza, Mysłowice i Sosnowiec

Cel projektu: skalowanie innowacji społecznej – Modelu Środowiskowego Centrum Zdrowia Psychicznego (ŚCZP) dla dzieci i młodzieży dla mieszkańców Będzina, Dąbrowy Górniczej, Mysłowic i Sosnowca poprzez przygotowanie indywidualnych planów wdrożenia ŚCZP dzieci i młodzieży z uwzględnieniem specyfiki miast oraz realizację modelu ŚCZP dzieci i młodzieży, w tym profilaktyki uniwersalnej i selektywnej. Projekt adresowany jest do dzieci poniżej 7 roku życia, dzieci i młodzieży objętej obowiązkiem szkolnym i obowiązkiem nauki, uczniów szkół ponadpodstawowych, jednak nie później niż do ukończenia 21 roku życia oraz do rodziców lub opiekunów prawnych dzieci i młodzieży.

Projekt zakłada włączenie podmiotów istotnych we wsparciu dzieci i młodzieży z miast objętych projektem - Będzina, Dąbrowy Górniczej, Mysłowic i Sosnowca – w jedną sieć koordynacji wsparcia i usług na rzecz dzieci i młodzieży z doświadczeniem kryzysu psychicznego. Bezpośrednie działania w projekcie są skierowane na zdrowienie dzieci i młodzieży oraz rodzin w środowisku lokalnym, budowanie sieci współpracy, wsparcie podmiotów medycznych, społecznych i edukacyjnych w zmianie oraz prowadzenie profilaktyki. Projekt adresowany jest do 1.694 dzieci i młodzieży oraz 2.109 rodziców lub opiekunów prawnych dzieci i młodzieży.

Działania Środowiskowego Centrum Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży opierają się na trzech głównych usługach:
1)  koordynacja międzysektorowa i koordynacja jednostkowego procesu zdrowienia,
2) świadczenia zdrowotne: oddziaływania terapeutyczne, psychoedukacja, poradnictwo psychologiczno-pedagogiczne, wsparcie społeczne oraz leczenie psychiatryczne i psychoterapeutyczne,
3)  profilaktyka i edukacja.

W ramach Środowiskowego Centrum Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży funkcjonowały będą:
1) Centrum Koordynacji:
- Infolinia
- Zespół Pierwszego Kontaktu (ZPK)
- Zespół koordynacji międzysektorowej

2) Rejestracja medyczna

3) Ośrodek środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży – I poziom referencyjności

4) Centrum zdrowia psychicznego – II poziom referencyjności
- Poradnia Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży
- Oddział dzienny rehabilitacji psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży

5) Profilaktyka

Harmonogram wsparcia
Wsparcie dla dzieci i młodzieży udzielane w okresie 01.05.2021 r. – 31.12.2023 r.

Uczestnicy projektu
W projekcie zaplanowana została organizacja Środowiskowego Centrum Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży uczącej się do 21 roku życia (pod warunkiem przystąpienia do projektu przed ukończeniem 18-go roku życia), realizująca usługi ambulatoryjne, doraźne i środowiskowe, diagnostyczne oraz usługi profilaktyczne.

Struktura, idea, zadania ŚCZP DiM wpisują się w Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego.

Informacji o projekcie udziela:
Biuro Innowacji Społecznych
Ośrodek Zarządzania Projektami