Opracowanie i upowszechnianie narzędzi diagnostycznych wspierających pomoc psychologiczno-pedagogiczną - obszar emocjonalno-społeczny

Opracowanie i upowszechnianie narzędzi diagnostycznych wspierających pomoc psychologiczno-pedagogiczną
- obszar emocjonalno-społeczny

Okres trwania projektu: 1.07.2018-30.11.2023
Wartość projektu: 7 591 045,10 zł
(środki europejskie: 6 397 732,81 zł, dotacja celowa: 1 193 312,29 zł)
Numer projektu: POWR.02.10.00-00-9004/17
Instytucja finansująca: Ministerstwo Edukacji Narodowej
 
Projekt realizowany w ramach konkursu nr POWR.02.10.00-IP.02-00-009/17 Działanie 2.10 Wysoka jakość systemu oświaty Oś II. Efektywne polityki publiczne dla rynku pracy, gospodarki i edukacji Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020. 
 
 
OPIS PROJEKTU:
W projekcie zostaną wytworzone narzędzia do wszechstronnej oceny funkcjonowania emocjonalno-społecznego dzieci i młodzieży, w tym dzieci i młodzieży ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi oraz niepełnosprawnościami, w modelu diagnozy funkcjonalnej, połączonej z dedykowanymi zestawami materiałów postdiagnostycznych w kompleksowym modelu bio-psycho-społecznym, zsynchronizowanym z klasyfikacją ICF. 
 
CEL:
Celem projektu jest opracowanie i upowszechnienie narzędzi diagnostycznych wspierających pomoc psychologiczno-pedagogiczną dzieci i młodzieży w obszarze emocjonalno-społecznym. Diagnoza zostanie oparta na autorskim modelu funkcjonowania emocjonalno-społecznego. Wsparciem zostaną objęte wszystkie poradnie psychologiczno-pedagogiczne, które podpisały Porozumienie z ORE (Ośrodek Rozwoju Edukacji). Opracowane zestawy narzędzi diagnostycznych będą wykorzystane do diagnozy dzieci i młodzieży w wieku od 0 do 25 lat (z wyłączeniem wieku 9–13 lat), w tym uwzględnieni zostaną uczniowie ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi (SPE) i niepełnosprawnościami. Przygotowany zestaw narzędzi i materiałów będzie stanowił wsparcie dla specjalistów z poradni psychologiczno-pedagogicznych oraz nauczycieli i specjalistów szkolnych w zakresie funkcjonowania emocjonalno-społecznego dzieci i młodzieży.
 
EFEKTY:
Poradnie psychologiczno-pedagogiczne, które podpisały porozumienie z ORE otrzymają: 
  • zestaw narzędzi do wszechstronnej diagnozy funkcjonowania osobowościowego dzieci i młodzieży 
  • dla pięciu okresów rozwojowych (od 0 do 25 lat),
  • ze specjalnymi wersjami dla uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi i niepełnosprawnościami,
  • powiązany z zestawem materiałów postdiagnostycznych,
  • w paradygmacie analizy funkcjonalnej w modelu bio-psychospołecznym,
  • zsynchronizowany z klasyfikacją ICF.
 
ETAPY BADAŃ:
W ramach realizacji projektu zostały zaplanowane cztery etapy badań:
  1. dopracowanie koncepcji teoretycznej
  2. badania pilotażowe – weryfikacja przygotowanej operacjonalizacji autorskiego modelu mechanizmów funkcjonowania emocjonalno-społecznego, w celu przygotowania jak najbardziej przejrzystego i zrozumiałego zestawu narzędzi dla odpowiednich grup
  3. badania walidacyjne – ostateczna weryfikacja jakości pomiaru (w tym trafności i rzetelności)
  4. badania normalizacyjne – przygotowanie empirycznych profili funkcjonowania emocjonalno-społecznego dzieci i młodzieży oraz tabel norm, dzięki którym możliwa będzie interpretacja wyniku badanej osoby w odniesieniu do populacji dzieci i młodzieży w danym okresie rozwojowym 
Dodatkowo zostaną również opracowane materiały postdiagnostyczne, m.in. gry dydaktyczne, scenariusze zajęć, które będą wykorzystywane do pracy z uczniem w zakresie funkcjonowania emocjonalno-społecznego. Ważnym elementem projektu będzie możliwość wykorzystania do procesu diagnostycznego aplikacji elektronicznej, która ułatwi i przyśpieszy czas diagnozowania. Aplikacja elektroniczna będzie odpowiednikiem wersji papierowej opracowanych narzędzi diagnostycznych. Materiały postdiagnostyczne będą również w wersji elektronicznej.
 
Szczegółowe informacje o projekcie znajdują się na stronie: www.wspieraniediagnozy.pl (strona była dostępna w okresie trwania projektu)
Copyright © 2025 UKSW Wszelkie prawa zastrzeżone
Informacja o ciasteczkach