Uczestnicy projektu | Deinstytucjonalizacja szansą na dobrą zmianę - projekt zintegrowany. Powiat piaseczyński

Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie jest liderem projektu
„Deinstytucjonalizacja szansą na dobrą zmianę - projekt zintegrowany. Powiat piaseczyński.”
(nr projektu: POWR.04.01.00-00-D215/17)

Uczestnicy projektu
Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży jest placówką wsparcia, oferując bezpłatne usługi na rzecz zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży, która testuje model pracy środowiskowej. W ŚCZP DiM wsparcie otrzymują dzieci oraz ucząca się młodzież w wieku do 25 roku życia znajdujący się w kryzysie psychicznym oraz ich rodzice lub opiekunowie. Młodzi pacjenci mogą liczyć na profesjonalną pomoc specjalistów psychologa, psychoterapeuty, terapeuty środowiskowego, neurologopedy oraz psychiatry. Proces zdrowienia  młodych pacjentów w ŚCZP wspierany jest pracą w naturalnym środowisku Klientów.

Osobami, które mogą uzyskać wsparcie w ŚCZP DiM w powiecie piaseczyńskim, to osoby z doświadczeniem kryzysu psychicznego, mieszkające na terenie powiatu piaseczyńskiego, z wyłączeniem pacjentów, objętych innym zakresem wsparcia psychiatrycznego tj.: cierpiących na autyzm, uzależnienia, niepełnosprawność intelektualną w stopniu umiarkowanym i głębokim oraz znajdujących w sytuacji ostrego konfliktu z prawem.

Bezpośrednio w Środowiskowym Centrum Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży prowadzone są:
  • wizyty diagnostyczne (diagnoza psychologiczna i psychiatryczna),
  • konsultacje psychologiczne z psychologiem,
  • konsultacje psychiatryczne z lekarzem psychiatrą dzieci i młodzieży,
  • konsultacje i terapię neurologopedyczna,
  • psychoterapia indywidualną (poznawczo-behawioralną, integracyjną, psychodynamiczną),
  • psychoterapia systemowa (terapia rodzin),
  • psychoterapia grupowa,
  • grupy wsparcia,
  • treningi /warsztaty terapeutyczne dla dzieci i młodzieży.
Praca środowiskowa polega na aktywizacji młodzieży w zakresie konstruktywnych działań (streetworkerzy) oraz wizyty w domach pacjentów. Działania ŚCZP wspierane są współpracą z podmiotami i organizacjami ochrony zdrowia psychicznego (Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna, GOPSy i asystenci rodziny, kuratorzy, Sąd Rodzinny, szkoły i in.).